Można przy nim miło spędzać długie, jesienne wieczory, jest symbolem domowego ogniska i stanowi główną atrakcję salonu – kominek. Z reguły kojarzy się on z wnętrzami klasycznymi, jednak na rynku istnieje tak wiele modeli, że aranżacja kominka i wkomponowanie go w przestrzeń w stylu np. nowoczesnym, nie stanowi żadnego problemu.

Aranżując salon z kominkiem warto zagospodarować nieco miejsca na opał.

Najczęściej kominek planuje się już na etapie projektu budynku. Ciekawym rozwiązaniem dla wielbicieli żywego ognia w palenisku jest dom Wierzba wer. B. Instalacja kominowa jest tu pomyślana w taki sposób, że umieszczenie paleniska możliwe jest nie tylko w pokoju dziennym. Projekt ten zakłada również wariant posiadania kominka zewnętrznego z dostępem do tarasu. Takie rozwiązanie sprawia, że ciepłem ogniska możemy cieszyć się również spędzając miło chłodne wieczory w ogrodzie.

W instalacji kominka najważniejsza powinna być kwestia bezpieczeństwa. Pomieszczenie, w którym planujemy postawić kominek powinno być na tyle duże, aby zachować bezpieczny dystans paleniska od mebli, dywanów, firan i innych przedmiotów łatwopalnych oraz takich, które mogłyby się szybko zniszczyć pod wpływem wysokiej temperatury. Pokój dzienny w projekcie domu Wierzba, jest na tyle przestronny, że usytuowanie wyposażenia w bezpiecznej odległości od źródła ciepła nie powinno stanowić problemu.

Jeśli oprócz funkcji dekoracyjnej, kominek ma pełnić funkcję grzewczą, to dobrym rozwiązaniem będzie kominek z płaszczem wodnym. Jego instalacja wymaga fachowej wiedzy doświadczonego zduna, który zadba o to, by cala instalacja została podłączona jak należy. Kominek z płaszczem wodnym nie powinien być jednak jedynym źródłem ciepła, dlatego w tym przypadku  niezbędne jest podłączenie do ogrzewania centralnego jeszcze jednego pieca – np. gazowego.