Czy lubisz podczas gotowania korzystać ze świeżych ziół? A może potrzebujesz miejsca, w którym mógłbyś w spokoju grillować ze swoją rodziną – bez narażania na „grillowe zapachy” całego mieszkania? Warto będzie więc zdecydować się na budowę letniej kuchni bądź altany! Jakie jeszcze są zalety poosiadania letniej kuchni?

Do czego służą kuchnie letnie i altany?

Projekt kuchni letniej bądź altany umożliwia uzyskanie dodatkowej przestrzeni funkcjonalnej, z jakie może korzystać cała rodzina – zwłaszcza w najcieplejszych miesiącach. Posiadając kuchnię letnią można zapraszać do niej najbliższych i wspólnie biesiadować, a także przygotowywać smakowite przetwory na zimę. Kuchnia letnia to miejsce, w jakim urządzać można przyjęcia – warto więc mieć do niej połączenie, z domu jednorodzinnego. Często, by zapewnić odpowiednią komunikację między domem a kuchnią letnią, altany budowane są przy salonach, tarasach bądź ogrodzie zimowym. W każdej kuchni letniej powinny znajdować się dowolne przedmioty użytkowe takie, jak:

  • ogrodowy kominek
  • urządzenia do grillowania lub wędzenia
  • piec chlebowy
  • podstawowe urządzenia AGD – np. do picia kawy, herbaty czy świeżo wyciskanych soków

Projekty altan i kuchni letnich często powstają jako zadaszone i dodatkowo oszklone pomieszczenia, do których można przemieścić się z pozycji domu jednorodzinnego. Jednak, wiele osób decyduje się również na altanę stanowiącą osobną konstrukcję – taką można umiejscowić np. w ogrodzie, który otacza szkielet domu jednorodzinnego. Co powiesz na przygotowywanie potraw w rodzinnym gronie albo wesołe spotkania z przyjaciółmi? Ciężko o drugie takie miejsce w domu – zapewniające jednocześnie dostęp do podwórka.

Projekt kuchni letniej a jej budowa

Chcesz zdecydować się na budowę letniej kuchni w swoim ogrodzie? Pamiętaj zatem, że wcale nie będziesz potrzebować pozwolenia na jej budowę – pod warunkiem, że projekt altany lub kuchni letniej nie będzie liczył więcej, jak 25 m2. Jeżeli jednak Twoja kuchnia letnia ma być z założenia większa, wówczas będziesz potrzebować pozwolenia na budowę gospodarczego budynku.

Gdy będziesz już na etapie budowania kuchni letniej pamiętaj o tym, że wydobywający się z niej dym (np. z pieca chlebowego albo grilla) nie powinien lecieć ani w stronę domu, ani w stronę posesji sąsiadów. Warto będzie też przygotować sobie przestrzeń roboczą w ten sposób, by całość altany została dobrze doświetlona – wówczas lepiej widać, co grillujemy bądź wędzimy w środku. Dobrym pomysłem jest wybudowanie altany od strony południowo-wschodniej – wówczas dostęp do światła będzie bardzo dobry, jednak bez nadmiernego wystawiania letniej kuchni na promienie UV.

Kuchnia letnia – odległość od domu

Odległość kuchni letniej od domu jednorodzinnego zależy głównie od tego, jak dużą działkę posiadasz. Podczas planowania odległości altany od budynku mieszkalnego musisz wziąć pod uwagę również to, że do altanki należy doprowadzić zarówno prąd, jak i wodę, by altana mogła poprawnie spełniać swoją funkcję. Im dalej wybudujesz projekt altany od domu, tym więcej zapłacisz za instalację! Jeżeli zaś będzie ona zbyt blisko domu, może z kolei zakłócać spokój domownikom – wydobywającym się dymem grilla, przebywającym w budynku jednorodzinnym. Bliskość letniej kuchni ułatwia korzystanie z altany – nie trzeba będzie w niej gromadzić wielu przedmiotów, które możesz przecież w każdej chwili przynieść z domu. Kuchnia letnia umieszczona np. na tyłach ogrodu nieco zmusza więc do wyposażenia jej w niezbędne akcesoria, przybory i sprzęty – generując większe koszta. Zatem, to od Ciebie zależeć będzie, która opcja będzie lepsza dla Twojej rodziny.

Niezależnie od tego, czy kuchnia letnia będzie przy domu czy też na środku ogrodu, w każdym przypadku umożliwi ona organizowanie spotkań rodzinnych i przyjęć z przyjaciółmi. W niej będziesz mógł zrelaksować się i spędzić miło czas – zupełnie inaczej, jak w tradycyjnej kuchni. Warto będzie zatem przemyśleć wybudowanie altany i korzystać z niej kiedy tylko najdzie ochota!