Co zrobić, by pracując w domu nie czuć się ciągle jak w pracy? Ważne jest oddzielenie przestrzeni mieszkalnej od tej, w której pracujemy. Tu z pomocą przychodzi gabinet. Jak go urządzić, by był oazą spokoju, w której bez problemu skupimy się na pracy?

Odpowiednie miejsce

Gdzie najlepiej urządzić gabinet? W prywatnej części mieszkania, czyli z dala od kuchni czy salonu, by nie przeszkadzała nam obecność pozostałych domowników. W przypadku domów piętrowych, jak Kastylia, dobrze jest wybrać pomieszczenie na piętrze. Natomiast jeśli planujemy przyjmować współpracowników czy klientów, warto zadbać, by gabinet znajdował się jak najbliżej drzwi wejściowych

Funkcjonalność, wielkość, przestrzeń

To, jak dużego pomieszczenia będziemy potrzebowali zależy od tego jaką pracę wykonujemy. Inne potrzeby będzie miała osoba, której jedynym narzędziem pracy jest laptop, a inne architekt, który będzie potrzebował również dużego stołu kreślarskiego.

To, czy pomieszczenie będzie funkcjonalne zależy od jego kształtu, który rzutuje na ustawność. Najlepiej sprawdzą się pomieszczenia na planie kwadratu lub prostokąta.

Dobór kolorów

Ważne jest, by kolory ścian nie męczyły wzroku oraz nie rozpraszały uwagi. Dlatego najodpowiedniejsze będą pastelowe kolory. Najlepiej sprawdzi się w gabinecie biel lub ecru, jednak jeśli urządzamy kobiecy gabinet i pragniemy dodać mu nieco kobiecego szyku, możemy postawić na pudrowy róż i odcienie szarości.

Niezbędne wyposażenie

Najważniejsze elementy to biurko, fotel i regały. Nasze biurko powinno mieć odpowiednie gabaryty oraz wagę, dzięki której będzie odpowiednio stabilne. Gdzie je najlepiej ustawić? Możliwie najbliżej okna, by maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Z kolei fotel musi być wygodny i zaprojektowany zgodnie z wymogami ergonomii - dzięki temu będzie nam się dobrze i zdrowo pracować. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy również wyposażyć się w szafki oraz niskie regały na biurowe urządzenia, np. skaner.

Jeśli mamy wystarczająco miejsca, zadbajmy również o kącik do czytania. Jeśli planujemy podejmować klientów w naszym gabinecie, niezbędny może się okazać stolik kawowy i dodatkowe fotele.

Wisienka na torcie – oświetlenie

Najważniejsze jest oświetlenie biurka, bo to od niego zależy, jak dobrze będzie się nam pracowało. Najlepiej, by światło miało ciepłą barwę, dzięki temu nasze oczy nie będą się szybko męczyły. Jeśli chodzi o oświetlenie naszego kącika do czytania, niezastąpiona będzie lampa stojąca. W kwestii ogólnego oświetlenia naszego wnętrza, najlepiej by miało ono kilka źródeł o dużej mocy, np. halogeny. Styl, w jakim urządzimy gabinet jest kwestią gustu. Należy jednak pamiętać, że jego istotą jest spokój i funkcjonalność.